طراحی سایت

قالب وبلاگ

پایگاه فرهنگی لُرویر

طراحی سایت


پایگاه فرهنگی لُرویر
 
وب فرهنگی جامع اقوام لُر(فیلی،ثلاثی،بختیاری،ممسنی،کهکیلویه و بویراحمدی)
نوشته شده در تاريخ یکشنبه سی ام خرداد ۱۳۸۹ توسط پایگاه فرهنگی لُرویر
ادامه واکنشهابه ساخت سدسیمره/
حضور پنج تیم کاوش باستان شناسی در محوطه سد سیمره
پنچ تیم از پژوهشگاه میراث فرهنگی هم اکنون مشغول کاوش، ثبت و مستندسازی آثار احتمالی موجود در مخزن سید سیمره هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، ‌مهندس محمد رهبری، مجری طرح سد و نیروگاه سیمره در خصوص اهتمام مجریان طرح به حفظ و نجات بخشی میراث فرهنگی گفت: همان قدر که سد سازی برای توسعه کشور اهمیت دارد، حفظ میراث فرهنگی نیز باید مهم تلقی شود. از زمانی که طرح سد و نیروگاه سیمره در مرحله مطالعات اولیه خود قرار گرفت، با سازمان میراث فرهنگی در این خصوص مکاتبات لازم را انجام داده ایم.

بررسیهای اولیه نشان می دهد در منطقه ای که با راه اندازی سد سیمره به زیر آب خواهد رفت نشانه هایی از حیات انسان از دوره فراپارینه سنگی تا دوره اسلامی وجود دارد، این منطقه دارای ارزشهای مطالعاتی بسیار بالایی در مطالعات باستانشناسی ایران است که می تواند تاریخ تحولات و تطورات گذشته منطقه را روشن کرده و چه بسا قدمت حضور انسان در فلات ایران را بیش از چیزی که تا کنون اعلام شده اثبات کند.

حوضه آبگیر دریاچه این سد در دو استان لرستان و ایلام خواهد بود که با آبگیری آن 56 اثر شناسایی شده در محدوه استان لرستان و 40 اثر در محدوده ی استان ایلام به زیر آب خواهند رفت. برخی از این آثار چندین دوره تاریخی را در برگرفته و نشانگر یک استقرار طولانی مدت در حوضه رودخانه سیمره از دوران پیش از تاریخ تا قرون معاصر اسلامی است.

از آثار شناسایی شده17 اثر بازمانده از دوره های پیش از تاریخ، 69 اثر مربوط به دوره های تاریخی و 26 اثر نشانگر دوره های اسلامی بوده و برخی مانند تپه باستانی "للار" به ثبت ملی نیز رسیده اند، تپه للار در تاریخ 1310 شمسی ثبت شده و پنجمین اثر ملی ثبت شده ایران است.

آثار باستانی و محوطه‌های شناسایی شده در این حوضه از ارزش بسیار گرانسنگ فرهنگی برخوردار بوده و کاوش این آثار می‌تواند رهگشای سئوالات بسیاری در مورد باستان شناسی منطقه و نیز ارتباط آن با تمدنهای همجوار و به خصوص میان دورود باشد.

بنا بر اخبار منتشر شده پنج هئیت ایرانی به سرپرستی مهاجری ‌نژاد، عباس مقدم، لیلی نیاکان، مرتضی حصاری و مصیب امیری مرحله‌ی نخست کاوش نجا‌ت‌بخشی را در محدوده‌ی سد سیمره آغاز کردند. کاوش‌های سد سیمره به سه مرحله تقسیم و مراحل براساس اضطرار، اولویت‌بندی شده است. به این ترتیب، مرحله‌ی نخست کاوش نجات‌بخشی که اضطرار بیشتری داشت، آغاز شد، در این مرحله بیشتر، محوطه‌های پیش از تاریخ بررسی می‌شوند.با این وجود اما باز هم انتقاداتی از نحوه اجرای پروژه نجات بخشی آثار تاریخی حوضه آبگیر سد سیمره وجود دارد.

بنا بر اعلام پژوهشکده‌ی باستان ‌شناسی امسال نیز پروژه نجات بخشی در محوطه های پیش از تاریخ ادامه خواهد یافت، این در حالی است که بیش از یک سوم آثار تاریخی این حوضه مربوط به دوره ­تاریخی و دوره اسلامی است اما همچنان بیشترین تمرکز کاوش­ها هم در سال گذشته و هم امسال منحصر به محوطه های پیش از تاریخ بوده است.

به گفته رهبری مجری طرح سد و نیروگاه سیمره حتی در پی اوج گرفتن عملیات اجرایی و نزدیک شدن تدریجی به زمان آبگیری سد طرح سیمره اقدام به دعوت، عقد قرارداد، ارائه امکانات مادی و معنوی، تجهیزات و پشتیبانی همه جانبه از کارشناسان پژوهشگاه میراث فرهنگی کرده ایم که به این منظور هم اکنون پنج تیم در فصل جاری کاوش، مشغول لایه‌برداری، گمانه زنی، ثبت، مستندسازی و نجات بخشی آثار فرهنگی احتمالی موجود در مخزن سد هستند.

مجری طرح سد و نیروگاه سیمره بر لزوم سرعت عمل بیشتر پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی تاکید کرد و گفت: از سوی شرکت آب و نیرو و طرح سیمره‌، آمادگی لازم برای حفظ میراث فرهنگی احتمالی موجود در محدوده این سد وجود دارد اما لازم است نجات بخشی آثار فرهنگی تداخلی با زمان آبگیری طرح پیدا نکند.

در تیرماه سال 86 قرارداد مطالعات باستان شناسی سد سیمره بین شرکت " توسعه منابع آب و نیروی ایران " و پژوهشکده باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور به منظور مطالعه آثار باستانی احتمالی در دریاچه سد سیمره و مطالعه محدوده دریاچه سد با مبلغ یک میلیارد به امضا رسید.

مطابق قرارداد قرار بود بررسیهای باستان شناسی، گمانه زنی و لایه نگاری تپه ها و مطالعات باستان شناسی در محدوده سد سیمره انجام می شود. تامین هزینه های این قرارداد به عهده شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران بوده و کارشناسان میراث فرهنگی کشور تا زمان آبگیری این سد دو سال فرصت داشتنه اند مطالعات لازم را در مورد اکتشاف آثار احتمالی انجام دهند.  
 
بسیاری از کارشناسان باستان شناسی معتقدند به دلیل وسعت فراوان محوطه های تاریخی پشت سد هنوز بسیاری از آثار تاریخی پشت سد شناسایی نشده اند. کشف 100 محوطه متعلق به دوره های متخلف پیش از تاریخ مانند مفرغ، نوسنگی، مس و سنگ تا دوره تاریخی اشکانی، ساسانی و دوره اسلامی در پشت این سد اتفاق افتاده که وضعیت آثار تاریخی و سرنوشت آنها دوستداران میراث فرهنگی را به مراتب نگرانتر کرده است.

.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
  • قالب پرشین بلاگ
  • قالب وبلاگ