طراحی سایت

قالب وبلاگ

پایگاه فرهنگی لُرویر

طراحی سایت


پایگاه فرهنگی لُرویر
 
وب فرهنگی جامع اقوام لُر(فیلی،ثلاثی،بختیاری،ممسنی،کهکیلویه و بویراحمدی)
نوشته شده در تاريخ یکشنبه پنجم آبان ۱۳۹۲ توسط پایگاه فرهنگی لُرویر

 

زبان، به عنوان یکی از قوی‌ترین ابزارهای ارتباطی، نقشی اساسی در شکل‌گیری فرهنگ‌ها دارد. زبان هر قوم، قبیله و ملتی جزء لاینفک هویت او به شمار می‌رود. یکی از مهمل‌های موثر انتقال ارزش‌های فرهنگی و آداب و رسوم ملت‌ها زبان اوست. بنابراین نگهداری، رشد و توسعه زبان می‌تواند در ماندگار شدن یک قوم تاثیر فراوانی داشته‌باشد. در کشور عزیز ما ایران نیز مانند بسیاری از مناطق دیگر جهان اقوام مختلفی در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند و فرهنگ‌های متفاوتی را به وجود آورده‌اند. در غرب ایران از استان‌های همدان و کرمانشاه گرفته تا استان‌های لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد و استان‌های خوزستان، فارس و بوشهر در جنوب، و حتی در استان‌های مرکزی مانند اصفهان ملتی بزرگ و سرفراز زندگی می‌کنند که گویش آنها زبان لری است. هر چند در استان‌ها و مناطق مختلف تفاوت‌های اندکی در نوع گویش و شیوه بیان لغات و اصطلاحات وجود دارد، اما ریشه همه‌ی این گویش‌ها یکی است. به قول دکتر پرویز ناتل خانلری "در بختیاری و قسمتی از مغرب استان فارس ایل‌های بختیاری و ممسنی و بویراحمدی به گویش‌هایی سخن می‌گویند که با کردی خویشاوندی دارد، اما با هیچیک از شعبه‌های آن درست یکسان نیست، و میان خود آنها نیز ویژگی‌ها و دگرگونی‌هایی وجود دارد که هنوز با دقت حدود و فواصل آنها مشخص نشده‌است. اما معمول چنین است که همه گویش‌های بختیاری و لری را جزو یک گروه بشمارند."

800x600

 

به هر حال تحولات فناوری، تغییرات شیوه‌های زندگی و استفاده از ابزارهای نوین ارتباطی احتمالا موجب به حاشیه رانده شدن زبان‌های بومی و محلی می‌گردد. کودکان و فرزندان قبیله‌ها و اقوام عشایر دیگر زندگی مشقت‌بار ایلی و روستایی را برنمی‌تابند و برای دستیابی به زندگی بهتر و بهره‌گیری از پیشرفت‌ها و دانش بشری به دنیای نوین سرشار از ابزارها و فضاهای مجازی و فناورانه پای می‌گذارند و به ناچار از آداب و رسوم و نوع گویش پدران و مادران خویش فاصله می‌گیرند. این تغییر نباید به فراموشی زبان که محور ارزش‌های ایلی است منجر شود. بنابراین وظیفه تمامی قلم به دستان ایلی است که نگذارند این میراث گرانبها و ارزش‌های فرهنگی محلی به دست فراموشی سپرده شوند. یکی از بهترین روش‌های ماندگاری زبان مستندسازی و مکتوب کردن گویش‌ها و ادبیات شفاهی است.

 

دوست عزیزم آقای بهنام عزیزی و سرکار خانم زهرا عزیزی که از تحصیل کردگان ایل جلیل جاوید می‌باشند، با انگیزه و علاقه‌مندی خاصی مجموعه‌ای از لغات و اصطلاحات گویش لری را گردآوری و جهت انتشار به بنده سپردند. البته هم ایشان و هم بنده با وسواس ویژه‌ای مدت مدیدی را به پالایش و ویراستاری متن اصلی سپری کردیم. و هر چه جلوتر رفتیم به این نتیجه رسیدیم که اصلاحات و بازسازی کتابی اینچنین تمام شدنی نیست. بنابراین تصمیم گرفتیم با همین شرائط و وضعیت فعلی کتاب را به زیور طبع بیاراییم و چشم امید به یاری خوانندگان و صاحب‌نظران داشته‌باشیم. اکنون ماییم و دیدگانی منتظر به رأی و نقد و نظر خوانندگان گرامی. امید است که معایب آن را بر ما ببخشایید و برای افزایش محاسن آن ایرادات و نقایص آن را به نشانی ما ارسال کنید.


برچسب‌ها: فرهنگ لُری, زبان لُری
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
  • قالب پرشین بلاگ
  • قالب وبلاگ